Reklam
Reklam

Hollanda'da Türklerin yaşadığı binaya kundaklama girişiminde bulunuldu

Hollanda'da Türklerin yaşadığı binaya kundaklama girişiminde bulunuldu
13 Kasım 2021 - 11:58
Hollanda’da Türklerin yaşadığı binaya kundaklama girişiminde bulunuldu

KUZEY Hollanda’nın Zaandam kentinde çoğunlukta olarak Türklerin yaşadığı binanın doğalgaz dolabı, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce gece yarısı ateşe verildi. Büyük faciayı karşı komşu önledi.

Olay, Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece 00:30 civarlarında Kuzey Hollanda’nın Zaandam kentinde ki Twiskeweg adresinde gerçekleşti. Evlerinin ateşe verilmek istenmesine bir anlam veremeyen Giresunlu Mümtaz D. (58), Adanalı karşı komşularının 18 yaşındaki oğullarının fark etmesiyle büyük bir facianın önüne geçildiğini söyledi.

Olay anında eşi Zülfiye (52), çocukları Melike (21), Sümeyye (15) ve Kerim’in (13) uyuduklarını ve kendisinin de uyumak için hazırlık yaptığını söyleyen Demirel “33 yıldır Hollanda’dayım. 20 yıldır da aynı adreste kalıyorum. Bugüne kadar hiçbir kimseye kötülüğümüz olmamıştır. Hep iyilik yapmaya çalıştık, düşmanımızın olmadığını biliyoruz. Neden bizi ateşe vermek istediler, bilemiyorum. İnanının bu yaşananlardan sonra ailece uykumuz kaçtı, uyuyamaz olduk ve de korkuyoruz. Biz inşallah ırkçılık falan değildir diyoruz ama, ırkçı bir girişim olduğunu maalesef düşünmeden edemiyorum. Allahtan yangını Adanalı karşı komşumun 18 yaşındaki oğlu fark etti ve yangına ilk müdahaleyi o yaptı. Kapımıza vurarak bizi uyandırdı ve ateş almaya başlayan kapıları biz birlikte söndürdük. Allah’tan ateş, doğal gaz dolabının içine yayılmadı, zamanında söndürmeyi başardık. Şayet o ateş, doğal gaz dolabının içerisine sızmış olsaydı, şimdi bu bina yerle bir olmuş olurdu. Belki de bizler de hayatta olmayacaktık. Yüce Allah’ımız bizleri korudu” ifadelerini kullanarak yaşadıklarını anlattı.

Olay anında polise haber verdiklerini de söyleyen Demirel, “Biz hemen polisi aradık. Polis, yaklaşık yarım saat gecikmeyle olay yerine geldi. O anda biz alevleri söndürmüştük zaten. İfademizi aldılar ve tutanak tuttuktan sonra da gittiler. Umarım en kısa zamanda olayın faili ya da failleri yakalanır. Onlar yakalanmadıkça biz burada rahat etmeyeceğiz” dedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum