Reklam

4'üncü Mark Rutte kabinesinde görev alacak isimler belirlenmeye devam ediyor: İŞte belirlenen isimler

4'üncü Mark Rutte kabinesinde görev alacak isimler belirlenmeye devam ediyor: İŞte belirlenen isimler
31 Aralık 2021 - 11:47
4'üncü Mark Rutte kabinesinde görev alacak isimler belirlenmeye devam ediyor: İŞte belirlenen isimler

Hollanda'da 15 Mart'ta yapılan genel seçimler sonrasında başlatılan koalisyon görüşmelerinde 217 gün sonra mutlu sona ulaşılırken, 4'üncü Mark Rutte kabinesinde görev alacak isimler de belirlenmeye başladı. Kamuoyuna sızan bilgilere göre Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), Demokratlar 66 (D66), Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) ve Hıristiyan Birlik (CU) partilerinden oluşacak olan 4'lü koalisyon  hükümetinde işte kabinenin belirlenen isimleri:

* Başbakan: Mark Rutte
* Dışişleri Bakanı: CDA
* Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı: Liesje Schreinemacher (VVD)
* Adalet ve Güvenlik Bakanı: Dilan Yesilgöz (VVD)
* Yasal Koruma Bakanı: Franc Weerwind (D66)
* İltica ve Göçten Sorumlu Müsteşar: Eric van der Burg (VVD)
* İçişleri ve Krallık İlişkileri Bakanı: CDA
* Konut ve Mekansal Planlama Bakanı: CDA
* Krallık İlişkileri ve Sayıllaştırmadan Sorumlu Müsteşar: D66
* Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı: Robbert Dijkgraaf (D66)
* İlk ve Orta Eğitim Bakanı:  Dennis Wiersma (VVD)
* Kültür ve Medyadan Sorumlu Müsteşar: D66
* Maliye Bakanı: D66
* Vergilerden Sorumlu Müsteşar: CDA
* Ödenekler ve Gümrükten Sorumlu Müsteşar: Aukje de Vries (VVD)
* Savunma Bakanı: Kajsa Ollongren (D66)
* Savunmadan Sorumlu Müsteşar: Christophe van der Maat (VVD)
* Altyapı ve Su Yönetimi Bakanı: Mark Harbers (VVD)
* Altyapı ve Su Yönetimi Müsteşarı: CDA
* Ekonomik İşler Bakanı: Micky Adriaansens (VVD)
* İklim ve Enerji Bakanı: Rob Jetten (D66)
* Madencilikten Sorumlu Müsteşar: Hans Vijlbrief (D66)
* Tarım, Doğa ve Gıda Kalitesi Bakanı: Henk Staghouwer (ChristenUnie)
* Doğa ve Azot Bakanı: Christianne van der Wal (VVD)
* Sosyal İşler ve İstihdam Bakanı: CDA
* Yoksulluk Politikası, Uyum ve Emeklilik Bakanı: Carola Schouten (CU)
* Halk Sağlığı, Refah ve Spor Bakanı: Ernst Kuipers (D66)
* Uzun Süreli Bakım ve Spor Bakanı: Conny Helder (VVD)
* Gençlik ve Önlem Müsteşarı: Maarten van Ooijen (CU)

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum