Reklam
Reklam
Reklam

Fatih ÖZYAR'ın izlenimiyle 'ADIM ADIM SILA YOLU' : BULGARİSTAN

Fatih ÖZYAR'ın izlenimiyle 'ADIM ADIM SILA YOLU' : BULGARİSTAN
07 Temmuz 2021 - 10:35
Fatih ÖZYAR’ın izlenimiyle ‘ADIM ADIM SILA YOLU’ : BULGARİSTAN

DÖNÜŞ YOLCULUKLARINDA BU YIL ALTERNATİFİ YOK, UZUN KUYRUKLAR BIKTIRACAK


BULGARİSTAN, koronavirüs salgını sonrasında tüm sınır kapılarını açmış durumda. Giriş ve çıkışlarda koronavirüs konusunda sizlerden herhangi bir belge istenmiyor. Transit geçişlerde ülkeyi 12 saat içinde geçmeniz gerekiyor.

Bulgaristan’da yollar artık eskisi gibi kötü değil, çoğunluğu otoban. Sofya – Kapıkule arası 280 kilometre. Sırbistan sınır kapısı Kalotina ile Sofya arasındaki 60 kilometrelik bölümde otoyol yapım çalışması devam ediyor.  Yolun tamamı inşaat halinde. Bu kesimde çok dikkatli olun, gaza basmayın. Özellikle gece karanlığında gazdan ayağınızı çekin. Bulgaristan’ın boydan boya 360 kilometre olduğunu unutmayın.

Otobanlarda hız limiti 140 km.  Sofya – Kapıkule arasındaki yolculuk süresi iki saat.

Sırbistan girişinden itibaren Sofya’ya kadar olan 100 kilometrelik yol güzergahında yollar virajlı, gidiş-geliş olmak üzere çift şerit. Özellikle bu yol güzergahı hem güvensiz, hem de çok kazalar oluyor. Geçtiğimiz yıl bu bölümde meydana gelen kazalarda 2 vatandaşımız hayatını kaybetti. 

Sofya çevre yoluna bağlantı noktasındaki köprülü kavşaktaki levhalar sizleri şaşırtabilir, dikkatli olun. Svilengrad, İstanbul istikametini takip edin.

KUYRUK ÇİLESİNİN ESİRİ OLMAYIN

Bulgaristan’da bu yıl yaşanacak olan sorunlardan en önemlisi  sınırlardaki aşırı yığılmalar olacak. Özellikle dönüş yolculuklarında ki aramalar can sıkacak ve Yunanistan’ın şimdilik kapıları kapalı tutması nedeniyle Bulgaristan’ın alternatifi olmayacak. Dönüş yolculuklarında sınır kapılarında her aracın bagaj kapakları tek tek açılıyor, insan kaçakçılığı kontrolleri yapılıyor. Tatil dönüşünüzü hep aynı ana denk getirseniz Kapitan Andreevo gümrük kapısında ki yığılmalar sizi canınızı sıkacak. Alternatif olarak Hamzabeyli sınır kapısını değerlendirin.

Memleketinizde bir iki gün daha fazla kalmayı tercih ederek gümrük kapılarındaki kuyruk çilesinin esiri olmayın.

Bu sorunu başkent Sofya’da Bulgaristan yetkililerden sınır polisi, trafik, asayiş ve emniyet daire başkanlarıyla konuştuk ve şu önemli bilgileri verdiler: “Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi bir ülke. Dönüş yolculuklarında Avrupalı Türklerden sabır istiyoruz. En çok yığılma hafta sonu ve tatil günlerinde oluyor. Bunun nedeni de dönüş günü olarak aynı günün tercih edilmesinden kaynaklanıyor. Dönüşlerini hafta sonuna denk getirmesinler. Diğer taraftan bir memur gümrük kapısında en fazla 3 saat çalışabilir. Bu planlamayı da bilgisayar yapıyor. Yanı sınır kapılarında sıkça vardiya değişikliği oluyorsa buna bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Kural ne ise odur”

PARA BOZDURUN VEYA KREDİ KARTI KULLANIN

Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen para birimi Leva. 1 Euro, 1,95 Leva’ya tekabül ediyor. Bu ülkede yapacağınız alış verişlerde kesinlikle ülkenin para birimini kullanmaya özen gösterin veya kredi kartınızı kullanın. Ülke içerisindeki benzin istasyonlarının bir çoğunun içerisinde döviz büroları var. Paranızı orada da bozdurup ödemeniniz Leva olarak yapın. Bulgaristan yolculuğumuzda biz de öyle yaptık.

E-VİNYET UYGULAMASI VAR

Ülkede dezenfekte ve vinyet ücretlerinde yüksek fiyat uygulaması devam ediyor. Dezenfekte bedeli olan 5,87 Leva, fahiş fiyatla 6 euro olarak tahsil edilmek isteniyor.

Bulgaristan’da e-vinyet uygulaması var. Sınırdaki gişelerde aracınızın ruhsatıyla ödeme yapıyorsunuz. Plakanız sisteme işleniyor. Size verilen faturayı istenmesi halinde gösterme yükümlülüğünüz var. Biz Bulgaristan vinyetini internet üzerinden aldık, çok kolay. Size de bunu tavsiye ederim.

Ülkede otomobiller içi haftalık vinyet ücreti 15 Leva (8 Euro), aylık vinyet ise 30 leva (15 Euro).

Vinyet satışları normalde sınır kapılarında, postanelerde ve benzin istasyonlarında yapılıyor. Fakat sınır kapılarında satış yapan memurları bulmak ve görmek hemen hemen imkansız. Genellikle sizi benzin istasyonlarına yönlendiriyorlar. Benzin istasyonlarında  yapılan satışlarda genelde otomobiller için haftalık 15 Leva olan vinyet için sizden 15 Euro isterler. Makbuzlarda Kril harfleri ile yazan 15 Leva’yı sakın 15 Euro olarak algılamayın.

İnternet üzerinden Bulgaristan Vinyeti’ni https://web.bgtoll.bg adresinden temin edebilirsiniz. Aralarında Türkçenin de olduğu farklı dillerde hizmet veriliyor.

Ülkenin otoyollarını vinyetsiz kullanan sürücülere 300 Leva (150 Euro) para cezası kesiliyor.

HIZ SINIRI 140 KM

Bulgaristan’da otobanlarda hız sınırı 140 km. Bulgaristan’da yerleşim yerleri, tünel, otoyol ve köprü giriş çıkışlarında, polisin hız kontrolü yaptığını unutmayın. Tabeladaki hız limitlerine mutlaka uyun, hatalı sollama yapmayın. İzin sezonunda sabit seyyarlarından yanında seyyar radarla da hız kontrolleri yapılıyor. Bazen karşı yönden gelen sürücüler, polisin radar kontrolü yaptığının uyarısını selektör yaparak veriyor.

Bulgaristan’da şehir dışında hız sınırını 10 km aşmanın cezası 10 Leva. 11-20 km aşmanın cezası 30 Leva, 21-30 km aşmanın cezası 50 Leva, 31-40 km aşmanın cezası 100 Leva ve ehliyete 1 ay el konulur, 41-50 km aşmanın cezası 150 Leva ve ehliyete 2 ay el konulur, 51 km ve üzerinde ise 200 Leva ve ehliyete 3 ay el konulur.

Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmanın ve kırmızı ışıkta geçmenin cezası 50 Leva. Farların, gündüzleri de açık tutulması mecburi.

POLİS PARA TAHİLATI YAPAMAZ

Otoyollarda beyaz renkli ve üzerinde bağlı oldukları bölge numaraları bulunan araçlı polisler dışındakilerin cezai işlem yapma yetkisi yoktur. Trafik cezaları, ülkenin para birimi olan Leva ile yapılır. Trafik polisleri, ceza için para tahsilatı yapamaz. Trafik cezaları, ülkeden çıkarken sınır kapılarında, bölge Trafik Şube İstasyonlarında (KAT) veya Yollar Ajansı Sofya Oborişte Ofisi’nin banka hesabına ödenir. 

RÜŞVETİ ŞİKAYET EDİN

Bulgaristan’da ‘çorba parası’ adı altında sizlerden rüşvet istenilirse sakın vermeyin. Rüşvet alan da veren de suçludur. Polis, istenildiğinde size kimliğini gösterme mecburiyetindedir.
Bulgaristan İçişleri Bakanlığı rüşvet konusunu bitirmek için çok ciddi çalışmalar yapıyor. Bu konuda bir çok şikayet hattı var. Şikayet yaparken de polisin yaka numarası, adı, olay yeri, saati, tarihi ve zamanını belirtmeyi unutmayın. Şikayet etmek isterseniz 00 359 2 982 22 22 veya 112’yi arayın. 

İKİ PAKET SİGARA

Bulgaristan’da gümrük polisleri çok sıkı aramalar yapıyor. 18 yaş üzeri her yolcunun sadece 2 paket sigara hakkı var. Bulgaristan gümrük mevzuatı iki paketten fazla sigaraya el konulmasını ve para cezasını öngörüyor. Bunun yanında yolcu başına 10 bin Euro nakit para üzeri girişte yazılı olarak beyan edilmek zorunda. Aksi taktirde el konulan paranın geri dönüşü yok. 2020 yılında beyan edilmeyen 750 bin euro’ya el konuldu.


ÖNEMLİ TELEFONLAR

T.C. Sofya Büyükelçiliği: Boulevard Vasil Levski 80,Sofya
                          Tel: +359 2 935 55 00
T.C.Filibe Başkonsolosluğu: Filip Makedonski 10, Plovdiv
                            Tel: +359 32 63 23 09
T.C. Burgaz Başkonsolosluğu: Boulevard Demokrasia 38, Bourgas
                             Tel: +359 56 87 99 40
Polis imdat: 112 veya 166
Trafik Çekici: 146
Yol yardım servisi: +359 2 980 33 08
THY Sofya Ofisi: +359 2 947 40 06 veya 947 40 07


BULGARİSTAN’DA DIŞ ÜLKE TEMSİLCİLİKLERİ:

ALMANYA: Ulica Frederic Joliot Curie 25, Sofya
         +359 2 91 83 80
AVUSTURYA: Boulevard Zar Oswoboditel 13 / Ulica Schipka 4, Sofya
           Tel: +359 2 932 90 32

BELÇİKA: Pl. Veltchova Zavera, Sofya
         Tel: +359 2 988 72 80

FRANSA: Rue Oborichte 27, Sofya
        Tel: +359 2 965 11 00

HOLLANDA: Oborishte Straat 15, Sofya
          Tel: +359 2 816 03 00

İSVEÇ: Alfred Nobel 4, Sofya
       Tel: +381 2 930 19 60

AKARYAKIT FİYATLARI:

Süper benzin:       1,08 Euro
V-Power:            1,20 Euro
Dizel:              1,09 Euro
V-Power Dizel:      1,15 Euro
LPG:                0,55 Euro
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum