Reklam
Reklam
Reklam

Fatih öZYAR'ın izlenimiyle 'ADIM ADIM SILA YOLU' :  SIRBİSTAN

Fatih öZYAR'ın izlenimiyle 'ADIM ADIM SILA YOLU' :  SIRBİSTAN
01 Temmuz 2021 - 20:02
Fatih öZYAR'ın izlenimiyle 'ADIM ADIM SILA YOLU' : SIRBİSTAN

KAPKAÇÇILAR SIRBİSTAN’I MESKEN TUTTU, DİKKATLİ OLUN


SIRBİSTAN’I 12 SAAT İÇİNDE GEÇİN, 12 SAATİ AŞARSANIZ PCR TEST YAPTIRMA MECBURİYETİNDESİNİZ

Sırbistan’da 2020 yılının izin sezonunda yaşanan en büyük sorunların başında hırsızlık ve kapkaç olayları geliyor. Güvenli olarak bilinen benzin istasyonları, artık güven vermiyor. Geçtiğimiz yıl kapkaç çetelerinin hedefi olan Avrupalı Türkler, mağdur oldu. Deklere edilmediği için el konulan paranın miktarı ise dudak uçuklatıyor. Trafik kazalarının en çok yoğun olduğu ülkede de Sırbistan. Geçtiğimiz yıl meydana gelen kazalarda 2 vatandaşımız hayatını kaybetti.

SIRBİSTAN, Batı Avrupa ülkelerine giden göç güzergahı üzerinde yer almakta olup, mülteci ve göçmen krizinin etkilerini yakından hissediyor. Onun için de sınır kapılarında yoğun aramalar yapılıyor. Dönüş yolculuklarında Hırvatistan ve Macaristan sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşacak. Trafiğin yoğun olduğu günlerde Hırvatistan’a açılan Batrovçi Sınır Kapısına alternatif olarak Şid’i değerlendirin.

Macaristan yol güzergahını tercih edecek olanlar ise yoğun günlerde alternatif olarak Kelebija’jı tercih etsin. Bu güzergahta diğer bir alternatif ise Baçki Vinogradı Sınır Kapısı var. Fakat bu kapıdan sadece Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları geçebiliyor.

Sırbistan’da yollar otoban ve paralı. Niş-Bulgaristan arasında ki otoban inşaatı tamamen bitmiş durumda. Yolculuğunuzu 50 km daha kısalttı.

Makedonya-Yunanistan yol güzergahını tercih ederseniz, bu yol güzergahının Makedonya sınırına olan son 50 kilometrelik bölümünde de ara ara yol çalışması mevcut. Bu güzergahtaki yollar bazı kesimlerde tek şerit.


Sırbistan güzergahı yaklaşık 470 kilometre ve yollar ücretli. Otobanlara girişte otoban kartı veriliyor, ödemeler otoban çıkışında yapılıyor. Ödemeleri, Sırbistan para birimi Dinar, Euro veya kredi kartıyla da yapabiliyorsunuz. Ancak Sırbistan’a girişte para bozdurmanız en doğrusu. 1 Euro 117 Dinar. Akaryakıtınızı dinarla veya banka kartınızla ödemek en doğru tercih olur. Benzin istasyonları Euro’yu çok düşük kurdan hesaplıyor.

Sırbistan’da yolların çoğunluğu otoban ve ücretli.  Hırvatistan’dan Sırbistan’a Batovçi sınır kapısından giriliyor. Belgrad’a kadar olan yol ücreti otomobiller için 420 dinar, minibüsler için 650 dinar. Macaristan – Belgrad güzergahında ise  Subotica – Belgrad arası 640 dinar. Minibüsler için 960 dinar.

Türkiye’ye giderken Niş’teki yol ayrımından önce olan paralı otoban gişesi kaldırıldı. Artık üç bölgede otoban parası ödüyorsunuz. Sırbistan’da otoban ücreti toplamda 16,50 euro tutuyor. Bir yerde 11 euro, bir diğer yerde 5.50 euro ödüyorsunuz.

Hırvatistan ve Macaristan’dan Sırbistan’a girişte Belgrad’a yaklaştığınızda Niş Tranzit ve Belgrad yol ayrımları veriliyor. Burada sakın ‘Niş Tranzit’ yolunu tercih etmeyin, yolunuzu çok uzatırsınız, sıkıntı yaşarsınız. Siz eski yolu yani Belgrad güzergahını tercih edin.

Belgrad – Niş güzergahında kaldırılan Niş otoban gişelerini geçtikten yaklaşık 2 kilometre sonra Türkiye güzergahı, Makedonya – Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere ikiye ayrılıyor. Makedonya üzerinden gidecek olanlar Thessaloniki (Selanik) – Skopje (Üsküp), Bulgaristan üzeri gidecek olan ise Sofia (Sofya) istikametini tercih etsin. Makedonya üzerinden Niş – İstanbul 1015 kilometre, Bulgaristan üzerinden ise Niş – İstanbul 717 kilometre.

280 TÜRK AİLESİ SOYULDU

Sırbistan’ın yolları iyi olmasına rağmen güven vermiyor. Çünkü özellikle hırsızlık ve kapkaç olaylarında çok büyük bir artış var. Geçtiğimiz yıl 280’in üzerinde aile bu ülkede kapkaççıların kurbanı oldu. Avrupalı Türklerin çalınan paralarının miktarı ise dudak uçuklatıyor. Diğer taraftan Sahte Altın Çetesi de bu ülkede aktif durumda. Hırsızlık ve kapkaç olayları çete işine dönüştü. Eskiden güvenli olarak görünen benzin istasyonları, artık bu tür konularda güven vermiyor. Çok dikkatli olun, tedbiri elden bırakmayın! Güvenli noktalarda mola verin. Her Türk bayrağı veya ismini gördüğünüz yerde durup da mola vermeyin.

Aşırı yol yorgunluğunun kendini baş gösterdiği bu ülkede çok dikkatli olun. Mola verin dinlenin. Yorgun ve uykusuz bir şekilde yolculuk yapmayın. Geçtiğimiz yıl meydana gelen 8 kazada toplam 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Zamanınızı kaybedin ama canınızı kaybetmeyin.

2 MİLYON EURO’YA EL KONULDU

10 bin Euro’nun üzerindeki nakit paranızı beyan edin. Geçtiğimiz yıl Sırp gümrük yetkilileri Avrupalı Türkün beyan etmediği 2 milyon Euro’suna el koydu. El konulan paralar kolay kolay geri alınmıyor.

Sırbistan’da farlar gündüzde açık tutulmak zorunda. Aksi taktirde cezası 3 bin dinar. Kemer takmamanın, direksiyonda cep telefonuyla konuşmanın cezası 5 bin dinar. Aracınızda, ilk yardım çantası, reflektörlü yelek, yedek ampul ve reflektörlü üçgen bulunması şart, cezası 5 bin dinar. Üç yaşından küçük çocuklar için de çocuk sandalyesi gerekiyor. 

Otobanda hız sınırı 130 km. Bu konuda artık taviz yok. Ülkenin bir çok noktasında sabit ve seyyar radarlarla kontroller yapılıyor. Diğer taraftan radar donanımlı sivil polis araçları da ayağını gazdan çekmeyen şoförlere göz açtırmıyor. Otobanda hız sınırını 10 km aşmanın cezası 3 bin, 10 ile 30 km arasında aşmasının cezası 5 bin dinar. 41 km ve üzeri aşanlar sürücüler ise mahkemeye çıkar ve mahkeme 10 bin ile 120 bin dinar arasında para cezası vererek araç kullanma yasağı koyar.

Sırbistan’da trafik cezaları eğer 8 gün içerisinde peşin ödenirse yüzde 50 indirim uygulanır. Trafik polisi sadece olay yerinde 2 bin 500 dinar tutarını aşmayan para cezaları ile 45 dinar posta ücretini tahsil edebilir. Para cezaları polise sadece Dinar olarak ödenir.

Belgrad’ta Sınır Polisi Gyetkilileriyle yaptığımız görüşmede, şu önemli bilgileri verdi: “Ülkemizde yaşanan hırsızlık ve kapkaç olaylarından bizler de çok huzursuzuz. Bu konuda çalışmalarımız devam etmekte. Fakat bize yansımayan bir çok olayın da var olduğunu biliyoruz. Bir çok Avrupalı Türk, zaman kaybı yaşamamak için yaşadıkları hırsızlık ve kapkaç olaylarını bizlere bildirmiyor. Bildirmedikleri için de bizlerde bir şey yapamıyoruz. Çekinmesinler, korkmasınlar  polise başvurularını yapsınlar. Artık otobanlarda sıkı hız kontrolleri yapılıyor. Kesinlikle hıza taviz verilmiyor. Eğer radara yakalandığınızı iddia eden polis var ise bunu video veya resimle kanıt etme mecburiyetindedir. Trafik cezaların 8 gün içerisinde peşin ödenmesinde yüzde 50 indirim uygulanır. İtiraz hakkını kullanıp mahkemeye gidenler bu indirimden yararlanamaz. Artık otobanlarda görev yapan her polis aracında video ve mikrofon vardır. Tüm görüntü ve ses kayıt altına alınmaktadır. Ülkemizde rüşvet almak ve vermekte suçtur”

Sırbistan İçişleri Bakanlığı yetkilileri ise “ Sınırlarımızda geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da sıkı kontroller yapılıyor. Hızlı geçiş için kesinlikle evrakların sürelerinin geçerli ve eksiz olması şart. Aşırı yoğunlukta sabırlı olmak gerekir. Hollanda’da legal olan bir çok uyuşturucunun bizim ülkemize sokulması kesinlikle yasaktır. Sahte silahlar bile ateşli silahlar kapsamında işlem görür. Kişi başına 10 bin Euro’ya kadar döviz girişi serbest. Bundan fazlası beyan edilmeli. Beyan edilmeyen paraya el konulur. Ziynet eşyaları aşırıysa ona da el konulur. 18 yaşından büyükler içinde 1 karton sigara hakkı var”

Belgrad Büyükelçimiz hami Aksoy, Sırbistan güzergahı için çok önemli uyarılarda bulundu: “Bu ülkede 10 bin Euro’nuzun üstündeki parayı deklere edin, korkmayın. Geçtiğimiz yıl Sırp yetkililer vatandaşımızın deklere edilmeyen bir çok Euro’suna el koydular. El konulan paraların geri dönüşü çok zor. Zaman gitsin can gitmesin. Ülkede vatandaşlarımızın karıştığı kazaların nedenine baktığınızda aşırı yorgunluk ve uykusuzluk. Onun için acele edilmesin, dikkatli olunsun. Sıkça mola verilsin. Geçtiğimiz yıl yaşanan sorunlar arasında hırsızlık olayları var. Aman ne olur hırsıza davet çıkarmasınlar. Güvenli yerlerde konaklamayı tercih etsinler”

Türk polisi bu izin döneminde de Sırbistan sınır kapılarında görev yapıyor. Bütün sınır kapılarında 24 saat esasıyla çalışacak Türk polislerine Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından oluşturulacak Türkçe bilgilendirme ve yardım masaları da eşlik edecek.

Koronavirüs önlemleri çerçevesinde ülkeyi 12 saat içinde transit olarak geçmek gerekiyor. Ülkede yapılacak konaklamalarda kesinlikle PCR testi isteniyor.

Sırbistan, Türk vatandaşlarından kesinlikle vize istemiyor.

ÖNEMLİ TELEFONLAR:

T.C. Belgrad Büyükelçiliği: Krunska 1, Belgrad
                            Tel: +381 11 333 24 00
Polis: 192
İlk yardım: 194
İtfaiye: 193
Sırbistan Otomobil Kulübü AMSS: 1987
THY Belgrad Ofisi: +381 11 303 61 95

SIRBİSTAN’DAKİ DIŞ BÜYÜKELÇİLİKLER

ALMANYA:   Ulica Kneza Milosa 76, Belgrad
          Tel: +381 11 306 43 00

AVUSTURYA:Kneza Sime Markovica 2, Belgrad
          Tel: +381 11 333 65 00

BELÇİKA:      Krunska 18, Belgrad
          Tel: +381 11 323 00 18

FRANSA:      Ulica Pariska 11, Belgrad
          Tel: +381 11 302 35 00

HOLLANDA: Simina 29, Belgrad
          Tel: +381 11 202 39 00

İSVEÇ:           Ledi Pedzet 2, Dedinje, Belgrad
          Tel: +381 11 206 92 00


AKAR YAKIT ÜCRETLERİ

Süper benzin:                       1,30 Euro
V-Power:                               1,39 Euro
Dizel:                                    1,34 Euro
V-Power Dizel:                     1,39 Euro
LPG                                       0,72 Euro
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum