Reklam
Reklam
Reklam

Fatih ÖZYAR'ın izlenimiyle 'ADIM ADIM SILA YOLU' : TÜRKİYE

Fatih ÖZYAR'ın izlenimiyle 'ADIM ADIM SILA YOLU' : TÜRKİYE
08 Temmuz 2021 - 18:27
Fatih ÖZYAR’ın izlenimiyle ‘ADIM ADIM SILA YOLU’ : TÜRKİYE

YOLCULUK ÖNCESİ AŞI BELGELERİNİZİ YANINIZA OLIN VE TÜRKİYE'YE GİDECEĞİNİZİ YOLCULUK ÖNCESİ KAYIT ALTINA ALDIRIN

UZUN ve yorucu bir yolculuktan sonra Türkiye gümrüğüne geldiğimizde o muhteşem yapıları görmek, inanın insana gurur veriyor. Bir çok ülkeyi geçtik ama böyle bir gümrük kapısı  görmedik. Koca bir şehir görünümünde. Bu yapıları gördüğümüzde onur duyduk, gururlandık. Kapıkule, tam bir onur abidesi!

PAZARTESİ VEYA SALI GÜNLERİNİ TERCİH EDİN

Avrupa’dan yola çıkan sürücüler, Bulgaristan üzeri olursa Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy, Yunanistan üzeri olursa İpsala ve Pazarkule gümrük kapılarından Türkiye’ye giriş yapabilirler. Ben Türkiye’ye girişimi Kapıkule’den, çıkışımızı mecburi olarak aynı kapıdan yaptım.

Türkiye, salgın gölgesinde geçen yolculuğun son durağı. Koronavirüs nedeniyle Türkiye’ye girişlerde, bu sene yeni uygulamalar var. 1 Haziran’da yayınlanan genelgeyle birlikte Türkiye’ye kara, hava ve deniz yoluyla giriş yapan 6 yaşından büyük herkes https://register.health.gov.tr/ internet adresinden giriş formunu doldurma mecburiyetinde.

Sınır kapılarında en az 14 gün önce her iki doz aşınızı da olduğunuza dair veya son 6 ayda Kovid-19 geçirdiğinize dair resmi belgeleri görevlilere ibraz etmeniz gerekiyor. Eğer bu şartlara uygun değilseniz 48 saatten eski olmayan antijen veya 72 saatten eski olmayan PCR negatif test sonucunu beyan etmelisiniz. Test ve aşı zorunluluğu 6 yaştan küçük çocukları kapsamıyor. Bu şartları yerine getiremeyenler gösterdikleri ikamet adresinde 10 günlük karantinaya girmek mecburiyetinde. Ayrıca HES (Hayat Eve Sığar) kodu 3 yaşından büyük herkes için zorunlu.

 
Ben girişte hiçbir sorunla karşılaşmadım. Fakat dönüş yolculuğumuda ise Kapıkule’de çok bekledim. Dönüş yolculuğunuzda Kapıkule’den çıkış yapmak istiyorsanız kesinlikle Pazartesi veya Salı gününü tercih edin. Çünkü Bulgaristan, yine aynı Bulgaristan! Çok bekletiyor ve didik didik arama yapıyor.

Memleketinizde bir gün daha fazla kalarak sınır kapılarında saatlerce bekleme zulmünün esiri olmayın. Türkiye çıkışlarında sınır kapılarında araç kuyrukları oluşuyorsa eğer, bunun asıl sebebinin kuyruk sonundan değil, kuyruk başından kaynakladığını unutmayın.

İŞLEM SAYISI İKİYE

Türkiye’ye girdiğinizde “Türkiye’ye hoş geldiniz” tabelası sizi karşılıyor. Güzergah üzerinde en modern gümrük kapısı olan Kapıkule’de artık polis ve gümrük olarak işlem sayısı iki olmuş durumda. Gümrük kapılarından hızlı ve sorunsuz bir şekilde geçiş yapmak için belgelerinizin eksiksiz olması gerekir.

GÜMRÜK KONTROLLERİNDE TABLETLİ ONAY

Kapıkule’de gümrük kontrolleri tablet sistemiyle yapılıyor. Her araç gümrük kontrolünden geçiyor. Araç tescilinden sonra, her araca gümrük kontrolü yapılıyor.

SİGORTASIZ ARAÇ TÜRKİYE’YE SOKULMUYOR

Aracınızın yeşil sigorta kartında Türkiye kısmının açık olup olmadığına dikkat edin. Yeşil sigorta kartınızda ‘TR’ işaretinin üstünde ‘X’ işareti varsa, aracınızın Türkiye’de sigortası yok demektir. Bu durumda aracınızı gümrükte ek sigorta yaptırmalısınız. Sigortasız araç Türkiye’ye sokulmuyor. Aracı Türkiye’de ek sigorta yaptırmanın ücreti ise 0-3 ay arası 345 TL, bir yıllık sigorta ücreti ise 2 bin TL.  Kaza durumunda ise sadece karşı tarafın zararı karşılanıyor. 

KENDİ ŞİRKETİNİZ OLSA BİLE VEKALET GEREKİR

Başkasına ait araçla seyahat eden sürücülerin mutlaka vekalet alması gerekir. Vekaleti; otomobil kulüplerinden, konsolosluklardan ya da noterlerden alabilirsiniz. Vekaletlerin resmi bir kurumdan tasdikli olması gerekir. Aracınız, şahsınıza ait şirketin üzerine kayıtlı olsa bile vekalet almanız mecburi. Aksi takdirde Türkiye’ye giriş yapamazsınız.

Aracı, Türkiye’den çıkış yaparken üzerine kaydedilen kişi çıkarabilir. Onun için aracı Türkiye’den kim çıkaracaksa, girişte onun üzerine kaydettirin. Her hangi bir nedenden dolayı acil olarak uçakla geri dönmek zorunda olanlar, aracı bir başkasının çıkarmasını istiyorsa, en yakın gümrüğe giderek, vekalet vermelidir. Bu durumda vekaleti alan kişi aracı çıkarabilir.

OTOYOLLAR VE KÖPRÜLER ÜCRETLİ

Türkiye’de otoyollar ve köprüler ücretli. Artık gişelerin çoğunda nakit tahsilat yapılmıyor. O nedenle otobanı ve Boğaz Köprüleri’nden geçmek için mutlaka Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) denilen kartı veya etiketini almanız gerekiyor. HGS kartını, etiketini Türkiye’den bütün postanelerden, bir çok bankadan alacağınız gibi otobana girmeden önce HGS Kart Satış veya dolum tabelası yazan ön gişelerden de temin edebilirsiniz. Gümrük kapılarındaki postanelerden veya HGS satışı yapan noktalardan bu kartı veya etiketi temin etmek mümkün. HGS kartının ücreti 10 TL. En az dolum yapabileceğiniz ücret ise birinci sınıf araçlar için 50 TL. HGS kartları veya etiketine para yüklenebiliyor. Kalan bakiye kart okuyucu ekranlarında görülebilmekte. HGS kartı olanlar Otomatik Geçiş Sistemi’nden (OGS) geçemezler.

HGS veya OGS gişelerinden geçerken, HGS kartınız veya etiketiniz ilgili gişelerde bulunan kart okuyucuları tarafından kolaylıkla okunabilmesi için aracınızın içerisinden ön camına yapıştırın veya koyun. Ödeme yapılmadan yapılan geçişlerde sizi ağır cezalar bekliyor.

HGS STRESİ YAPMAYIN, 8 GÜN HAKKINIZ VAR

Türkiye’ye giriş yaptığınızda HGS’yi hemen alamadıysanız merak etmeyin. Size 8 günlük şans tanınıyor. Bu süre içerisinde ikamet ettiğiniz her yerden de HGS’yi satın alabilirsiniz. Olmazsa olmaz demeyin. 8 gün içerisinde yaptıracağınız kayıtla geçmişe dönük ödemeleriniz HGS kartınızdan veya etiketinizden (yeterli bakiye olduğunda) otomatik olarak düşecektir.

HGS kartı veya etiketi almak için aracın ruhsatı, araç sahibinin T.C kimlik numarası ve  telefon numarası gerekmektedir. HGS geçiş ihlali ve bakiye sorgulama işlemleri PTT kurumuna ait resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor. HGS geçiş ihlali ve bakiye sorgulama işlemlerini yaparak olası cezaları önleyebilirsiniz. 


Türkiye’de trafik cezalarında yeni dönemle birlikte artık, tüm cezalar otomatik olarak bilgisayara yükleniyor. Bu uygulama sayesinde trafik cezalarını ödemeden yurt dışına çıkamıyorsunuz.  

AKARYAKIT FİYATLARI:

Süper benzin:                       0,75 Euro
V-Power:                               1,77 Euro
Dizel:                         0,70 Euro
V-Power Dizel:                     0,75 Euro
LPG:                                      0,40 Euro
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum