Reklam
Reklam
Reklam

Hollanda'da 175 gündür hükümet kurulamıyor

Hollanda'da 175 gündür hükümet kurulamıyor
01 Eylül 2021 - 17:25
Hollanda'da 175 gündür hükümet kurulamıyor

Hollanda'da 15 Mart'ta yapılan genel seçimerin ardından 175 gün geçmesine rağmen, hala hükümet kurulamadı. Yaz tatili nedeniyle ara verilen hükümet kurma çalışmalarında görüşmeler, yeniden başlarken, sol partilerin koalisyon hükümetinde yer almasının mümkün olmadığı ortaya çıktı.

İşçi Partisi (PvdA) ile Yeşil Sol Partisi'nin (GL) birleşerek, sol blok halinde koalisyon hükümette yer almasının artık mümkün olmadığı sonucuna varılırken, ülkede,  başbakan Mark Rutte'nin lideri olduğu Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) ve Demokrat 66'nın (D66) içinde yer aldığı azınlık hükümetten söz adilmeye başlandı.

Koalisyon hükümetinin kurulmasında sol partilere kapıların kapatılması, aşırı sağcı, ırkçı partilerin görüşmelere bile dahil edilmemesi, 'azınlık hükümeti' konusunu gündeme getirken, yaşanacak bir başarısızlıkta ise Hollandanın yeniden seçim sandığına gitmesini kaçınılmaz hale getiriyor.

Siyasi uzmanlar, ülkede her yıl Eylül ayının üçüncü salı günü yapılan bütçe planlamasının ise geçici hükümetle yapılmasını bekliyor. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum