Veyis GÜNGÖR

Veyis GÜNGÖR

Veyis GÜNGÖR'ün Kaleminden

Hollanda'da bu hafta…

28 Eylül 2022 - 12:09

Hollanda’da bu hafta…

Hollanda’da yaz tatilinin bitmesi ve okulların açılmasıyla başlayan sosyal hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor. Eylül ayının son haftası, bir grup Türk gazeteciyle, Van der Valk Hoteli lobisindeyiz. Sıcak kahvelerimizi yudumlarken, ara sıra, dışarıda hiç ara vermeden devam eden sonbahar yağmurunu seyrediyoruz. Gündemimiz, çok tabii olarak, Hollanda’daki son gelişmeler. Türk toplumunu ilgilendiren konuların yanısıra, Hollanda ve Avrupa siyaseti de gündeme geliyor tabii... Sohbet esnasında ele alınan bazı konuları kısa kısa siz değerli okuyucularımla da paylaşmak istedim.

Yunus Emre ve THY’de nöbet değişimi
Bu hafta, hem Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü müdürü Abdullah Altay hem de Amsterdam Türk Hava Yolları müdürü Cengiz İnceosman, beş yıldır yürüttükleri görevlerini yeni haleflerine devrettiler. Her iki kurumun devir teslim töreni, aynı hafta içinda Schiphol Corendon Hotel salonlarında gerçekleşti.

Amsterdam Yunus Emre Müdürlüğüne Adil Akaltun ve Amsterdam THY Müdürlüğüne Şerafettin Ekicibeylere yeni görevlerinde başarılar dileriz. 

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Şeref Ateş’in, bayrak değişiminde yaptığı anlamlı konuşmada Enstitü’nün misyonuyla ilgili şu cümleler dikkate şayandı: “Her ülke enstitüler kurar. Ancak Yunus’un farkı, ‘Biz insanları kavimler ve milletler halinde yarattık ki, birbirleriyle tanışsınlar…’ ayetinden hareketle, bir anlamda Türkçeleştirilmiş bir şekilde ‘gelin tanış olalım’ der Yunus. Hayatımız boyunca, varoluş sebebimiz kendimizi tanımaktır ve diğerleriyle de tanış olmaktır. Onun için Yunus Emre Enstitüsü’nün temel amacı ‘tanışkan’ kelimesini yaygınlaştırmaktır”.  

Devir teslimler önemlidir. Geride hoş bir seda bırakmak çok daha önemlidir. Zira, yarım yüz yılı aşan göçmenlik tarihinde Hollanda Türk toplumu, bırakın bir veda toplantısı yapmayı, görev yaptığı kurumun anahtarlarını posta kutusundan atıp, bu ülkeden ayrılan kamu görevlilerine şahit oldu.


HOLLANDA KABİNESİNDEKİ DAYANIŞMA
Hükümet, her yıl olduğu gibi bu yıl da, eylül ayının üçüncü haftası, 2023 yılının mali bütçe tasarısını açıkladı. Buna göre, gelecek yılın toplam bütçesi 395 milyar euro oldu. Bütçeden, vatandaşların alım gücünü artırmak için 17,2 milyar euro ayrılacak. Asgari ücret ise yüzde 10 arttırılacak. Geçim sıkıntısını çözmek için diğer bazı tedbirler de alınacak. Açıklanan bütçe tasarısının parlamentoda tartışılması esnasında, Hollanda parlamento tarihinde ilk kez bir olay yaşandı. Tartışmaların onuncu saatinde, ırkçı parti Fvd Lideri Thierry Baudet, söz aldı ve konuşmasının bir yerinde, Maliye Bakanı Sigrid Kaag’ın, “İngiliz ajanı” olabileceğini söyledi. Meclis Başkanı tarafından ikaz edilen FvD lideri, konuşmasına devam ederek, Maliye Bakanı’nın öğrencilik yıllarında devam ettiği Oxford Anthony’s College’in, Batılı gizli servislere eleman yetiştiren okul olduğunu söyledi. Bunun üzerine, önce Maliye Bakanı Sigrid Kaag olmak üzere, tüm kabine üyeleri, oturumu terk ettiler. Yaşanan bu gelişme karşısında Meclis Başkanı Vera Bergkamp, oturuma ara verdi. Hollanda parlamentosunun hiç alışık olmaadığı bu olay karşısında, kabine üyeleri Maliye Bakanına destek vererek, Sigrid Kaag’ı yalnız bırakmadılar.


'ITALY FIRST' VE AVRUPA
Hafta sonu İtalya’da erken genel seçimler yapıldı. Seçimleri, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ilk defa aşırı sağcı Giorgia Meloni’nin ‘Fratelli d'Italia’ partisi kazandı. Meloni’yi, Matteo Salvini ve Silvio Berlusconi’nin partileri takip etti. Beş Yıldız Hareketi ve Demokratik Parti hezimete uğradı. Önümüzdeki dönemde ‘Italy first’ düşüncesinin hakim olacağı İtalya’da, 45 yaşındaki Giorgia Meloni İtalya tarihinde ilk kadın Başbakan olacak. Meloni, geleneksel aşırı sağcı, gebeliği sonlandırma (Abortus), ötanazi ve eşcinsellerin evliliği karşıtı bir siyasetçi. Milliyetçi görüşleriyle Avrupa’yı korkutan Meloni, göçmenler konusunda çok keskin görüşlere sahip. Meloni, mültecilerin deniz sularında, askeri güçle durdurulmasını savunuyor. Gençlik yıllarında Neo-faşist hareketlere üye olan Meloni, Avrupa’yı rahatlatmak için, faşist ve ırkçı görüşlerini bıraktığını açıklamıştı. İsveç’ten sonra, İtalya’da da seçimleri aşırı sağ partilerin kazanması, ekonomik krizlerin de üst üste gelmesi, Avrupa’nın geleceğini endişeli hale getirmeye yetiyor.


Gazeteci dostlarımızla, sohbetimiz, dışarıda devam eden sağanak yağmur gibi devam etti. Hollanda Beşiktaşlılar Derneği’ndeki yönetim değişimi, MÜSİAD Hollanda’nın networking akşamı, HOTİAD’ın Den Haag’da düzenlediği Business Forum, Türk Federasyon’un Ömer Seyfettin, Arif Nihat Asya ve Dilaver Cebeci’yi anma programları ve diğer faaliyetler de gündeme gelen konular arasında yer aldı.

Yeni sezona çok hareketli giren Hollanda Türk toplumunun bu etkin halinin devamını diler, kurum ve kuruluşlarımıza başarılar dilerim.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum