Veyis GÜNGÖR

Veyis GÜNGÖR

Veyis GÜNGÖR'ün Kaleminden

Stüdyo Amsterdam'da bu hafta…

24 Haziran 2022 - 13:26

Stüdyo Amsterdam’da bu hafta…

Yaz tatilinin başladığı şu günlerde, EKOTÜRK TV’nin Stüdyo Amsterdam programında, Özlem Karakullukçu ile, bu hafta, Hollanda ve Avrupa gündemi üzerinde duruldu. Hollanda ve Avrupa’da bu hafta tartışılan konular arasında şu başlıklar yer aldı:
Çiftçilerin Hollanda hükümeti protestosu,
Schiphol havaalanında yaşanan kaos,
Avrupa Türkleri anavatan yolunda,
Ukrayna’nın Avrupa Birliği üyeliği,
Maymun çiçeği virüsü…


Çiftçiler ayaklandı

Bu hafta Hollanda’da yaşanan önemli gelişmeler arasında, çiftçilerin, 40.000 kişiyle kabineyi protesto etmeleri yer aldı. Hükümetin, iklim politikaları çerçevesinde, ülke düzeyinde nitrojen emisyonlarını yüzde 70 oranında azaltma kararı, çiftçilerin ülkenin en yoğun otoyollarından A1’i traktörleriyle kapatmalarına yol açtı. Bu büyük gösteride, Den Haag’ın çiftçilere savaş açtığı belirtildi. Doğa ve Nitrojen Bakanı Christianne van der Wal güvenlik gerekçesiyle, protestoyu ziyaret edemedi. Çiftçileri dinlemek isteyen D66’dan Tjeerd de Groot ve VVD’den Thom van Campen da yine güvenlik sebebiyle gösteri alanına gelemediler. Traktörlerin önünde “Gıda güvenliği tüm politikaların önündedir”, “Lahey şunu bil: Çiftçi yoksa gıda da yoktur!” pankartları yer aldı.


Mültecilere destek yürüyüşü

Son on üç yıldır organize edilen Mültecilere destek yürüyüşü bu yıl da yapıldı. Yürüyüşe 4 bin kişi katıldı. 40 kilometre mesafe yüründü ve mülteciler için 1 milyon 140 bin euro bağış toplandı. Gece saat 00:00’da başlayan yürüyüş bazı kentlerde sabah saat 09.00’da tamamlandı. 20 ile 40 km mesafede değişen “Mülteciler Gecesi” yürüyüşü, ülkelerinden ayrılmak, sürülmek, terk etmek durumuna olan insanların sorunlarına dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Schiphol Havalimanında kaos devam ediyor

Mayıs ayından itibaren yaşanan yoğunluk ve personel yetersizliği, Schiphol Havalimanında kaosa yol açmıştı. Kaos, yaz boyu devam edecek. Bazı uçuşların Rotterdam’a kaydırılması, bir çok uçuşun iptal edilmesi, var olan kaosu çözemeyecek. Alınan biletlerin iptalinde de sorunlar yaşanırken, TUI ve Sunweb gibi seyahat şirketleri, Schiphol’da sorun devam ederken, bilet alınmaması tavsiyesinde bulundular.


Avrupa Türkleri Türkiye yolunda

Her yıl olduğu gibi bu yıl da, yaz tatillerini anavatan Türkiye’de geçirecek onbinlerce Avrupalı Türk, tatil hazırlığı yapıyor. Geçen yıl 1 haziran – 21 temmuz arasında sadece kara yoluyla, 200 bine yakın araç ile 1 milyona yakın Avrupalı Türk, Türkiye’ye gelmişti. Bu yıl, özellikle, havaalanlarında yaşanan yoğunluk ve krizlerden dolayı bu sayı daha da artacak. TÜİK rakamlarına göre yurt dışında yaşayan Türklerin 2021 yılında Türkiye ekonomisine yaptıkları katkı, yaklaşık 13 milyar lira olarak açıklandı. Bu katkı, bu yıl daha da artacak.


Ukrayna’nın AB aday ülke statüsü

Stüdyo Amsterdam’da AB ülkesi liderlerinin çoğunluğunun, Ukrayna’nın aday üyeliğine sıcak baktığına dikkat çekildi. Nihayet, program sonrasında, Brüksel’de devam AB ülkeleri liderler toplantısından Ukrayna kararı açıklandı. Tam bir sembolik politik anlam taşıyan, Ukrayna’nın, AB “aday ülke” statüsü kararı AB Konseyi Başkanı Charlis Michel’in sosyal medya hesabından duyuruldu. Zaten geçen hafta, 17 Haziran'da, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyende, Ukrayna’nın AB üyeliğini savunmuştu. Moldova’ya da “aday ülke” statüsü verildi. Gürcistan için daha ileri bir tarihte karar verilecek. Bulgaristan, Kuzey Makedonya üyeliğini engellerken, Arnavutluk da beklediğini bulamadı. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, yaptığı açıklamada, kırgın olmasına rağmen, AB yolculuğunun devam edeceğini söyledi.


Hollanda ve Avrupa gündeminden başlıkların yer aldığı Stüdyo Amsterdam programında, bu hafta, konuşulan konular kısaca böyleydi. Programda, son olarak, özellikle İngiltere bilim insanlarının, 42 ülkede tespit edilen maymun çiçeği hastalığına ilişkin küresel endişeleri ve uyarılarına da dikkat çekildi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum