Veyis GÜNGÖR

Veyis GÜNGÖR

Veyis GÜNGÖR'ün Kaleminden

Stüdyo Amsterdam'da Hollanda gündemi

16 Aralık 2022 - 10:08

Stüdyo Amsterdam’da Hollanda gündemi

İçinde yaşadığımız yıla veda etmeye hazırlandığımız şu günlerde, EKOTÜRK TV’nin Stüdyo Amsterdam programında, Özlem Karakullukçu ile, bu hafta, Hollanda ve gündemini konuştuk. Hollanda ve Avrupa gündeminde son haftalarda tartışılan konular arasında şu başlıklar yer aldı:

Türkiye -Hollanda ilişkilerinde sıcak gelişmeler,
Hollanda Dışişleri Bakanlığında kurumsal ırkçılık,
Hollanda’da ilk Türk Belediye Başkanı,
Fas’ın, futboldaki başarısının Avrupa’da yansımaları,
Türkiye Hollanda ilişkilerinde sıcak gelişmeler.

Türkiye -Hollanda ilişkileri çerçevesinde, geride bıraktığımız haftalarda yeni sıcak gelişmelere şahit olduk. Bu gelişmelerden birisi, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı, Büyükelçi Faruk Kaymakçı’nın Hollanda’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyaretiydi.
İkincisi, Hollanda ‘Uluslararası İlişkiler Danışma Konseyi’nin (AIV) “Türkiye’nin jeopolitik rolü, trendler ve gelecek senaryoları” başlıklı raporuydu.
Bu çerçevede diğer bir gelişme de, İstanbul’un İstiklal Caddesi’nde meydana gelen hain ve kanlı terör olayından sonra, bazı Hollanda Belediye binalarına Türk bayraklarının asılarak, Türkiye’ye verdikleri destek mesajlarıydı.

Dışişlerinde kurumsal ırkçılık
İki yıl önce, aralık ayında hükümeti düşüren, Vergi Dairelerinde kurumsal ırkçılık raporundan sonra, yine bir aralık ayında, Hollanda Dışişleri Bakanlığında, endişe veren yeni bir ırkçılık raporunu açıklandı. Bağımsız bir kurum tarafından, Bakanlık çalışanları arasında yapılan araştırma sonuçlarına göre personeller, sözlü tacize, aşağılayıcı davranışlara ve imalara maruz kalmaktalar. Özellikle siyahi olan personeller, ten renklerinden dolayı, kendilerine “maymun”, “negro” ve “bokito” gibi ayırımcı ve ırkçı ifadeler kullanıldığını belirttiler. Raporun yayınlanmasından sonra, Bakanlık genel sekreteri Paul Huijts, “ırkçılığın kurumumuzda yeri olamaz ve olmamalıdır” açıklamasını yaparak özür dilerken, Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra da, Temsilciler Meclisine gönderdiği mektupta, ‘dünyada adaletin savunulduğu bir ülkenin Bakanlığında, ırkçılık ekstra acı vermektedir’ ifadelerini kullandı.

İlk Türk Belediye Başkanı
Hollanda tarihinde daha doğrusu Hollanda Türk tarihinde ilk defa Türk kökenli bir siyasetçi, belediye başkanı olarak göreve başladı. 12 aralık 2022 tarihinde yemin ederek, Rijswijk Belediye Başkanı olarak göreve başlayan Huri Şahin, sadece Rijswijklileri değil, aynı zamanda Hollanda Türk toplumunun da Belediye Başkanıdır. Uzun soluklu bir siyasi mücadele veren Şahin, siyasi aktifliğinin yanı sıra, Hollanda’da siyasi katılım alanında da önemli bir tecrübeye sahip. Siyasi birikimi, tecrübesi, ilkeli duruşu, istikrarı ve sürdürülebilir mücadelesi, Huri Şahin’in, Belediye Başkanlığını beraberinde getiren özelliklerdi. Şahin’in bundan sonra da başarılarının artarak devam etmesi en büyük arzumuzdur.

Fas’ın, başarısının Avrupa’da yansımaları
Fas milli futbol takımının Katar’da gösterdiği üstün başarı, her ne kadar, geçtiğimiz günlerde Belçika, Hollanda ve Fransa sokaklarında bazı istenmeyen gösterilere sebep olsa da, Fas’ın bu başarısı, futbol sahalarıyla sınırlı kalmamıştır. Fas milli futbol takımının,
Kuzey Afrika ve Orta Doğu’yu temsil etmesi, eski sömürgeci ülkelerle maç yapması, Fas gençlerinin başarılarının bir çok insan için özgürlük, eşitlik emansipasyon olarak değerlendirilmesi gibi, spor müsabakasını farklı zeminlere dönüştürmüştür. Hatta tarihi Endülüs ve İspanya ilişkilerine bile atıfta bulunulmuştur. Fas’ın başarısı, Avrupa’daki Faslılarla sınırlı kalmamış, Avrupa Türkleri, diğer göçmen toplulukları da ziyadesiyle sevindirmiştir.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum