Yavuz Nufel

Yavuz Nufel

Yazmasam olamaz!

Yavuz Nufel'in kaleminden "Biz günah keçisi miyiz?"

15 Ocak 2022 - 13:31

Restoranlar: Biz günah keçisi miyiz!

Hollanda’da 19 Aralık 2021 tarihinde başlayan sıkı korona virüs kuralları yarından itibaren (15 Ocak 2022) gevşetildi.

Bu gevşemede maalesef restoranlar için değişen bir şey yok!
Restoranlar için 19 Aralık 2021’de alınan kararlar devam edecek.
Açılmayacak, sınırlı sayıda müşteri almayacak, sadece evlere paket servis yapacaklar.
Sektör inanılmaz sancılı ve zor durumda.
Restoran sahipleri ve çalışanlar isyan ediyor!
Dün akşam yeni kuralların açıklanmasından sonra hüsrana uğradıklarını her platformda dile getiriyorlar. “Günah keçisi seçildik” dercesine . 

Hollanda’da korona virüs sadece restoranlarda mı yayılıyor?
Oysa negatif test sonucu, aşı raporu gösteren QR kodu ile belirli sayıda müşteri alınmasına izin verilmeliydi. Çünkü bir süre önce kurulan Horeca Bond Nederland sektörde 60 bin kişinin işsiz kaldığını, kepenk kapatan, iflas eden restoran sayısının her geçen gün arttığını açıklamıştı. 
Yeni yıla girerken Hollanda’da katı kuralların olması sonucu komşu ülkelere giden Hollandalıların 4 milyar Euro harcadıkları yazıldı çizildi. Kurallar bu kadar sıkı olmasaydı bu 4 milyarın Hollanda’da kalacağının yanı sıra çevre ülkelerden Hollanda’ya gelenler bir o kadar para bırakırdı.

Ekonomist olmadığımız için işin o tarafına fazla giremiyorum.  
Restoranların kapalı olmasının salgını önleyeceğine inanmıyorum. 
Örneğin yeni yıl akşamı hani 4 kişiden fazla ziyaret yasaktı. Kutlamalar evlerde yapıldı küçücük odalara 20/ 30 kişi doluştu ve hafta sonları ev kahvaltılarında, akşamları ev ziyaretlerinde oturma salonları orta ölçekli bir restoran kalabalığında oluyor, çevremden komşulardan biliyorum…

Hükümete, yetkililere akıl vermek bize düşer mi düşmez mi bilmem ama çiçeği burnunda Horeca Bond Nederland’a acizane tavsiyem şudur: Bir şeyler yapmak için tam zamanı.

Horeca Bond Nederland çiçeği burnunda bir kuruluş olarak çiçeği burnunda Hollanda hükümetine kallavi bir rapor ile sektörün içinde olduğu durumu anlatabilir. 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum