Reklam
Reklam
Reklam

Hollanda'da 148 gündür hükümet kurulmadı

Hollanda'da 148 gündür hükümet kurulmadı
12 Ağustos 2021 - 08:42
Hollanda'da 148 gündür hükümet kurulmadı

Hollanda'da 17 Mart 2021'de yapılan genel seçimler sonrasında başlatılan hükümet kurma çalışmalarında henüz bir sonuca varılamadı. Yaklaşık 150 gündür hükümet kurma çalışmalarında görüşmeler devam ederken, gözler yeniden geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte'nin lideri olduğu Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), Demokratlar 66 (D66), Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) ile Hristiyan Birlik Partisi'ne (CU) çevrildi. 

Yaz tatili nedeniyle VVD ile D66 partileri arasında ara verilen görüşmelere, kısa süre içinde yeniden başlanacağı açıklanırken, en az 4 partiden oluşacak olan koalisyon seçeneklerini araştırması için Temsilciler Meclisi Başkanı tarafından görevlendirilen Mariette Hamer'in süreçte şeffaf olması istendi.

17 Mart seçimleri sonrasında 150 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nde 17 siyasi parti  yer alırken, Başbakan Mark Rutte'nin lideri olduğu VVD'nin sol ağırlıklı bir koalisyon hükümeti istemediği, bu yüzden de Yeşil Sol (GL) ile İşçi Partisi'nin (PvdA) oluşabilecek bir koalisyonda yer almasının çok zor olduğu düşünülüyor. 

Hollanda'da bir çok siyasi parti, seçimlerde 20 sandalye ile meclise girmeyi başaran aşırı sağcı, yabancı ve Müslüman karşıtı Geert Wilders'in lideri olduğu Özgürlük Partisi (PVV) ile koalisyon kurmak istemiyor. 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum